tobbund-nin-kolay-transit-merkezi-projesinin-ilk-ayagi-edirne-de-hayata-geciriyor-logbook-logistics

Bulgaristan’daki Çiftçilerin Grevi Karayolu Taşımacılığını Olumsuz Etkiliyor

Bulgaristan’daki Çiftçilerin Grevi Karayolu Taşımacılığını Olumsuz Etkiliyor

Ülke genelinde çiftçiler, protesto eylemi olarak önemli yol ve sınır geçiş noktalarını trafiğe kapatmaya başladı. Karayolu taşımacılığında hem ithalat hem de ihracat tarafında Türkiye trafiği olumsuz olarak etkileniyor. Araçlar güzergah değiştirerek ilerlemeye çalışsa da birçok noktada trafiğin kilitlendiği görülüyor.

Çiftçiler, Ukrayna’dan tarım ithalatı yasağının kalkmasından 900 bin kişinin etkilendiğini söylüyor. Sektör, sadece Ukrayna’dan tahıl ithalatına yönelik yasağın devam etmesini değil, aynı zamanda meyve, sebze, et, süt ve bal gibi ürünlere yönelik bu yasağın genişletilmesini de istiyor.

Yerli tarımı desteklemek amacıyla 40’tan fazla önemli yol trafiğe kapatıldı. Tahıl Üreticileri Birliği Başkan Yardımcısı Georgi Milev, BNR’ye yaptığı konuşmada, yollarda ağır tarım makinelerinin bulunacağını ve vatandaşlara seyahatlerini sadece acil ihtiyaç durumunda gerçekleştirmeleri çağrısında bulundu.

Sliven bölgesinde protesto eylemlerine katılan çiftçiler, iki önemli noktayı trafiğe kapattı. “Petolıçka” adı verilen yol kavşağı ve Sofya-Burgas yolu üzerindeki “Yambolska detelina” bölgesinde protestocular trafiği durdurdu. Vidin’de çiftçiler Tuna Köprüsü 2’ye giden yolu, Blagoevgrad’da ise E-79’u trafiğe kapattı.

Başbakan Nikolay Denkov’un Cumartesi günü tahıl üreticilerinin protestolarına ilişkin “Teröristlerle pazarlık yapmam” açıklaması üzerine, 1.600 dekar tarım arazisi işleten Kobilyak köyünden İvan Blagoev, Bulgaristan Ulusal Radyosu BNR muhabiri Lübo Andreev’e şunları söyledi: “Eğer işler değişmezse, bu beni iflasa sürükleyecek. Her şey depolarımda duruyor, fiyatlar çok düşük, dekar başına maliyet yüksek. Bizler sabahtan akşama kadar külleri soluyan sıradan işçileriz, terörist değiliz.” 19 Eylül’de eylemciler, tarım makineleri ile Sofya’da Bakanlar Kurulu önünde protesto düzenlemeyi planlıyor. Polis, büyük trafik kapanmalarına izin vermemeye çalışıyor.