tobbund-nin-kolay-transit-merkezi-projesinin-ilk-ayagi-edirne-de-hayata-geciriyor-logbook-logistics

Konteyner Taşımalarında Talep ve Taşıma Arzı Dengesizliği Gündemde

Konteyner Taşımalarında Talep ve Taşıma Arzı Dengesizliği gündemde

Spot konteyner navlun endeksleri düşmeye devam ediyor. Nakliye firmaları, geçen yıla göre çok daha düşük oranlarda yıllık sözleşmeler imzalıyorlar. İthalat talebi, yüksek stoklar nedeniyle sekteye uğramaya devam ederken . devasa bir yeni konteyner gemisi dalgası şimdi tüm gücüyle piyasaya çıkmaya hazırlanıyor.

Yine de, konteyner taşımacılığı endüstrisi yaklaşmakta olan bir fırtına için önlem almaya çalışacakmış gibi gözükmüyor.Armatörlerin bu yaklaşımları sektör paydaşları için tehlikeli bir hal alabilir.

Hat şirketlerinin konteyner gemileri kiralamak için ödediği oranlar bu yılın başlarında dibi gördü ve şimdi artma eğilimi gösterirken Charter süreleri de artıyor.

Son haftalarda atıl konteyner gemilerinin sayısı azaldı.Armatörler ikinci el pazarında daha fazla gemi almaya devam ediyor.

Gemi geri dönüşümünde beklenen tsunami henüz gerçekleşmedi. Yılın başından bugüne kadar kızağa çekilmesi beklenen gemilerin sayısı tahmin edilenden daha düşük. Konteyner hatları ise daha fazla gemi için tersanelere sipariş vermeye devam ediyor.

Charter fiyatları dibi gördürdükten sonra yükselişe geçti

Hat şirketleri, zayıf nakliye talebi karşısında ‘’blank’’ seferleri artsada daha fazla gemi kiralamaya devam ediyorlar ve bunu artan kiralama oranlarıyla yapıyorlar.

Küresel kiralama oranlarını ölçen Harpex endeksi, Mart ayının başından bu yana yavaş yavaş yukarı doğru ilerliyor.

Uluslararası Denizcilik Stratejileri’ne (MSI) göre, spot navlun oranları hala aşınırken, charter piyasasında rakamlar artış eğilimi göstermeye devam ediyor.Spot piyasa ve charter piyasası arasında ki makas açılmayada devam edecekmiş gibi gözüküyor.

MSI, gemilerini armatörlere kiralayan firmaların (NOO’s the nonoperating owners), “gemilere olan talep fazla ve arz kısıtlı olduğundan, bu noktada armatörlere göre daha avantajlı görünüyorlar” diye ekledi.

Global Ship Lease (NYSE: GSL ) başkanı George Youroukos, 20 Mart’ta New York’ta düzenlenen 17. Yıllık Capital Link Uluslararası Denizcilik Forumu’nda şunları söyledi: ”charter rakamlar covid öncesi döneme göre daha yüksek seviyede’’

Taşınan yük kapasitesi düşerken, aktif olmayan gemi oranlarıda geriliyor.

Alphaliner verilerine göre, aktif olmayan gemilerin yüzdesi, Ocak 2022’nin sonlarında %1,8 gibi ciddi düşük seviyeleri gördü . Şubat 2023’te %6.4 seviyesinde seyreden oran , Mart ayında taşınan tonaj kapasitesi düşsede %5.5 seviyelerine geriledi

Atıl tonaj genellikle, gemi endüstrisindeki arz ve talep dengesi hakkında bilgi sağlamak için kullanılır. Örneğin, yüksek bir “ticari boşta tonaj” miktarı, genellikle fazla gemi arzına işaret eder ve sektörde rekabetin arttığını veya talebin düşük olduğunu gösterir. Bu nedenle, bu terim, deniz taşımacılığı sektöründeki ekonomik koşullar hakkında bilgi edinmek isteyenler tarafından sıklıkla takip edilir.

pastedGraphic.png

(Çizelge: Alphaliner)

Ticari olarak atıl tonaj miktarı Şubat ortasında 850.417 TEU ile zirve yaptı. Mart sonu itibariyle, Alphaliner verileri ticari olarak atıl tonajın 606.943 TEU’ya düştüğünü gösterdi. Bu, altı haftalık 242.474 TEU veya %29’luk bir düşüş yaşandı.