tobbund-nin-kolay-transit-merkezi-projesinin-ilk-ayagi-edirne-de-hayata-geciriyor-logbook-logistics

Limanlardan Umut Veren Sinyaller Alınmaya Başladı

Limanlardan Umut Veren Sinyaller Alınmaya Başladı

Haziran ayında toplam yükte de bu yıl ilk kez daralma yaşanmadı. Ocak ayından bu yana düşme eğiliminde olan limanlarda elleçlenen toplam yük ilk kez ithalattaki büyüme ile birlikte yıllık bazda yüzde 0,1 oranında artış gösterdiği tespit edildi. Haziranda Türkiye limanlarında verilere göre 45,2 milyon ton yük elleçlendi.

İlk 6 Ay İhracat Kan Kaybetti

Türkiye limanlarında açıklanan rakamlara göre Haziran- Ocak 2023 döneminde toplam elleçlenen yük miktarı, yıllık bazda yüzde 4,6 düşüş göstererek 260,9 milyon ton olarak gerçekleşti. Yük rejimlerine bakıldığında ise yılın ilk yarısında ithalat yükünde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,39 artış olurken en fazla düşüş ise yüzde 16,7 oranıyla ihracat yüklerinde oldu. Transitte geçen ay yaşanan toparlanmanın etkisiyle ilk yarıdaki daralma yüzde 16’ya kadar geriledi. Yılın ilk yarısını özetlersek limanlarda geçen yıla oranla yüzde 4,5 düşüş yaşanarak 6,1 milyon TEU konteyner elleçlemesi gerçekleşti.

Son Çeyrekte Kur Etkisi Beklentisi

Sektör temsilcileri ilk yarı sonuçları ve gelecek aylara yönelik Euro bölgesindeki ekonomik daralmaya rağmen, ihracat yükünde ve transit yükte haziranda artış olması limanlarımıza bir rahatlama yaşattığı görüşünde hemfikir. Genel olarak bakıldığında yaşanan kur artışının özellikle demir-çelik ürünlerinin ağırlıklı olduğu genel kargo yüke bir etkisinin olmadığı, bu ürünlerde ihracatın büyük oranda düştüğü görülmekte. Ocak-Haziran ayları toplamında hem toplam yükte hem de konteynerde düşüş eğilimi azalırken Haziran ayıyla birlikte özellikle konteynerde ihracat ve transit yüklerde önemli ölçüden artışlar yaşandı. Yine toplam yükte de ihracattaki gerilemenin seviyesi düşerken ithalat yüklerindeki yüksek pozitif yönlü artışlar limanlarımızda toparlanma eğilimini artırdı. Kurun ihracata olası etkilerinin üçüncü çeyrekte daha fazla görüleceği, böylelikle verilerin daha olumlu seyredeceği, özellikle konteynerde önemli bir toparlanmanın yaşanacağı öngörülüyor.