tobbund-nin-kolay-transit-merkezi-projesinin-ilk-ayagi-edirne-de-hayata-geciriyor-logbook-logistics

Rusya ile Hindistan arasında Yeni Chennai- Vladivostok Deniz Yolu Rotası

Rusya ile Hindistan arasında Yeni Chennai- Vladivostok Deniz Yolu Rotası

Rusya ile Hindistan arasında mevcut olarak kullanılan Mumbai – St. Petersburg rotası yerine, yeni Chennai – Vladivostok rotasının kullanılması için her geçen gün girişimler hız kazanıyor.

Yeni Vladivostok – Chennai rotası, iki ülke arasındaki seyahat mesafesini, St. Petersburg’dan Mumbai’ye olan mevcut nakliye rotasındaki 8.675 deniz milinden 5.600 deniz miline düşürüyor. Doğu Deniz Koridorunun, şu anda kullanılan Süveyş Koridoru ile karşılaştırıldığında, Uzak Doğu Bölgesi’ndeki Hindistan ve Rusya limanları arasındaki ulaşım süresini yaklaşık yüzde 50 (mevcut 40 günden 20-24 gün veya daha az) kadar kısaltacağı tahmin ediliyor.

Hindistan Limanlar, Denizcilik ve Su Yolları Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili, önümüzdeki üç ila altı ay boyunca somut eylem planları ve operasyonel tekliflerin arandığını belirtirken, bazı deneme sevkiyatlarının yapıldığı biliniyor. Yetkili, iki ülke arasında ham petrol ve taş kömürü ticareti için çok önemli olan bu projenin ciddi zaman ve enerji tasarrufu sağlayacağını belirtiyor. Birliğin Limanlar, Denizcilik ve Su Yolları Bakanı Sarbananda Sonowal kısa süre önce “Görüşmeler iyi ilerliyor. Yolun en kısa sürede hizmete açılmasını umuyoruz. Fizibilite görüşmeleri sürüyor.” ifadelerini kullandı. Birkaç ay önce (Kasım 2023) Chennai’de paydaşlara operasyonel ayrıntılar, iş fırsatları ve ayrıca rota boyunca kargo hareketinin “ticari sürdürülebilirliğinin” anlatıldığı bir çalıştay düzenlendi. Taş kömürü, çelik imalatı için en önemli hammadelerin başında geliyor. Halihazırda Rusya, Hindistan’daki çelik üretimi için taş kömürü hammadde sağlayıcısı olarak ilk 3’te yer alan bir ülke. Bu yeni rota ile Rusya’nın pazarını daha da güçlendirmesi bekleniyor.