tobbund-nin-kolay-transit-merkezi-projesinin-ilk-ayagi-edirne-de-hayata-geciriyor-logbook-logistics

Rusya’ya İhracat Rekor Seviyede!

Rusya’ya İhracat Rekor Seviyede!

Türkiye’den Rusya’ya ihracat, ağustos ayında 738 milyon 527 bin dolar ile tüm zamanların en yüksek aylık rakamını yakaladı. Ülkemizde devam eden jeopolitik risklere karşın güçlü ihracat performansı sürüyor.

Rusya – Ukrayna savaşı sebebi ile küresel tedarik zincirindeki aksamalar ve Rusya’ya karşı ülkelerin ticari ilişkilerindeki bozulmalar karşısında ülkemizin sürdürdüğü denge stratejisi ve etkili dış politika ile ticaret etkin şekilde devam etmekte. Savaşın başladığı günlerde yaşanan gecikme ve aksamalarda Türk ihracatçılarının çözüm odaklı yaklaşımları Türkiye – Rusya arasındaki ticareti artırmaya devam ediyor. Tüm bu gelişmeler sonucunda Türkiye, Rusya’ya ağustos ayında ihracat rekoru kırdı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Türkiye’nin ihracatı ağustos ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 13,1 arttı ve 21 milyar 340 milyon dolara yükseldi. Bu yılın ağustos ayı rakamı ise 738 milyon 527 bin dolar olarak açıklandı ve yeni bir rekor kırılmış oldu. Tüm bu veriler ışığında Rusya ağustos ayında ülkemizin en fazla ihracat gerçekleştirdiği altıncı ülke oldu. Dış satımda ilk beşte yer alan ülkeler ve rakmlar ise şu şekilde;

  • Almanya 1 milyar 504 milyon dolar
  • Amerika Birleşik Devletleri 1 milyar 308 milyon dolar
  • Birleşik Krallık 1 milyar 40 milyon dolar
  • Irak 934 milyon 807 bin dolar
  • İtalya 819 milyon 286 bin dolar

Değer bazında ihracatın en fazla gerçekleştirildiği ülkede geçtiğimiz ağustos ayında Rusya oldu. Dış satım bir önceki ağustos ayına göre Rusya’ya 344 milyon 53 bin dolar arttı. İhracatta lokomotif sektör ise kimyevi maddeler ve mamulleri oldu. Sektör ağustos ayında 167 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Bu sektörü 71 milyon 311 bin dolar ile makine ve aksamları, 62 milyon 172 bin dolar ile otomotiv endüstrisi, 61 milyon 992 bin dolar ile yaş meyve ve sebze, 48 milyon 598 bin dolar ile tekstil ve hammaddeler izledi.