tobbund-nin-kolay-transit-merkezi-projesinin-ilk-ayagi-edirne-de-hayata-geciriyor-logbook-logistics

Ticaretin Zorlu Yılında Schengen Sorunu

İhracatı zorlaştıran birçok faktör varken, TIR şoförlerinin yaşadığı vize sıkıntısı bu durumu daha da karmaşık hale getiriyor. Türkiye ile Avrupa arasındaki vize krizi gittikçe daha büyük bir sorun haline geliyor. Turistik amaçla Avrupa’ya gitmek isteyenler artık istedikleri ülke yerine, vize alabilecekleri ülkelere başvurmak zorunda kalıyor. Vize alabilenler kendilerini şanslı hissetse de, vizelerin kısa süreli olması büyük bir hayal kırıklığı yaratıyor. Bu durum iş dünyasında da benzer şekilde etkili oluyor. İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, “AB ülkelerinin vize süreçleri oldukça zorlayıcı. Gereken evrak sayısı abartılı ve bu evrakları toplamak için 3 hafta gibi uzun bir süre gerekiyor. Toplamda ise vize süreci 10-12 haftayı buluyor ve ret oranları yüzde 20’yi aşmış durumda. Eskiden 2-3 yıllık vizeler kolayca alınabilirken, şimdi çok daha kısa süreli vizeler veriliyor,” diyor. İş dünyası ve yöneticiler için kapılar daralırken, TIR şoförleri için de benzer zorluklar yaşanıyor ve bu durum her iki taraf için de ticareti zorlaştırıyor.

Türkiye’nin yıllık 225 milyar dolarlık ihracatının yüzde 40’ı karayolu üzerinden gerçekleştiriliyor. Reysaş Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Durmuş Döven, “Bir ülkenin ticaretini engellemek istiyorsanız, lojistiğini engellemeniz yeterli” diyerek lojistik sektörünün vize sorununa dikkat çekiyor. “Bu engelleri aşmak için çeşitli yollar var. Pek çok ülke tonaj sınırlamaları getiriyor veya yakıtla ilgili problemler yaratıyor. Örneğin Yunanistan, dünya genelinde geçerli olan ehliyeti kabul etmeyip kendi ehliyetini istiyor. Vize dışındaki engeller de mevcut. Ancak AB ülkeleri vize ile bu engellemeyi en iyi şekilde yapıyor. Şoförlerimiz 15 günde bir sefer yapıyor, ama sadece 15 günlük vize veriliyor,” diyor.

Kısa süreli vizeler, taşımacıların her sefer için yeniden vize başvurusu yapmasını gerektiriyor ki bu da artan vize başvuruları ve yavaş ilerleyen süreçler nedeniyle ciddi zaman kaybına yol açıyor. Evrak toplama ve başvuru süreci günler alırken, haftalarca bekledikten sonra sadece birkaç günlük vize ile yola çıkmak zorunda kalıyorlar. Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Başkan Yardımcısı Fatih Şener, “Sürücümüz üç kez altı aylık vize aldı, dördüncü başvurusunda ret aldı. İlk başvuru için detaylı inceleme anlaşılabilir ama defalarca vize almış sürücülerimiz için her seferinde uzun incelemeler yapılması gereksiz. İki kez 6 aylık vize aldıysa, bir sonrakinde iki yıllık vize versinler. Amaç başvuru ücreti olan 300 Euro’yu almaksa, vize ücretini ona göre ayarlasınlar ve tek seferde tahsil etsinler,” diyor.